Folkisch – egy rock riff

Szeretek eljátszani egy-egy dallammal és kipróbálni, hova vezetnek.

Ennek legutóbbi eredménye a Folkisch. Mindössze 16 másodperc hosszú (vagy inkább: rövid), így gyorsabb meghallgatni, mint elolvasni ezt a blogbejegyzést. 😄

Érdekességek és tanulságok

A dallam a 9–12 fekvések közötti “dobozban” született, mindenféle játéktechnikai trükk nélkül. Kísérletezés közben azonban rájöttem, hogy sokkal jobban szól, ha magasabb húrokon, de alacsonyabb fekvésben kezdve játszom. És az is kiderült, hogy egy kis tapping is szépen belefér.

Kezdetben a riff sem kiállást, sem szünetet nem tartalmazott. Ezeket a lehetőségeket később, a hangszerelés közben fedeztem fel. Mint azt is, hogy a kiállás hosszát érdemes a duplájára növelnem, ezzel kicsit megtörve a ritmust.

Először ösztönösen lecsúsztam a nyakon a záróakkord előtti szünet helyett. Aztán rájöttem, hogy a szünet sokkal jobban működik. De kimondottan nehezemre esett elhagyni a csúsztatást: meg kellett tanulnom, hogy itt ne a szokásaimra hagyatkozzam.

Eleinte azt gondoltam, hogy a (később bekerült) nyújtást közvetlenül megelőző két “double stop” lesz a legizgalmasabb rész – ez volt a kedvencem. De többszöri meghallgatás után rájöttem, hogy nem annyira feltűnőek, mint vártam.

A “Folkisch” cím Karinthy Frigyes szójátékára, a “népiesch” kifejezésre utal. Azért is választottam ezt a címet, mert eredetileg egy hegedűszólamot terveztem a gitár mellé. Kísérleteztem különböző hegedű pluginekkel, de amiket ki tudtam próbálni, azok zeneileg és technikailag sem váltak be. Így egy szintetizátor szólam került a kompozícióba. (Nem vetted észre a szintit? Hallgasd meg újra! 😉)

A dob sáv egy az egyben a Guitar Pro 8-ból származik. Ahogy szoktam, ezúttal is a Guitar Pro-ban irtam le az ötletet, majd ott kezdtem el hangszerelni is. Mikor áttértem a felvételre, kiderült, hogy a GP dobhang sokkal jobban passzol az összképhez, mint a Reaperben használt dob pluginem. (De tervezem, hogy a plugint addig hangolom, amíg hasonló hangzást érek el – ez is egy remek tanulási lehetőség!)

Az is bebizonyosodott ismét, hogy érdemes felvenni és visszahallgatni magunkat. Így tűnt fel, hogy a riff elejét hanyagul játszottam: a nyitó tizenhatodok utáni nyolcadok rövidebbek voltak a kelleténél. Miután észrevettem, külön figyeltem, hogy ne kapkodjak.

Végül: egy mentor mindig jól jön! Mikor elkészültem, Jónás Tamásnak mutattam meg a művem, akitől kisebb módosítási javaslatot és dícséretet is kaptam!

Eszközök

  • Gitár: Music Man Silhouette
  • Gitárhang: Headrush MX5 multi-effekt, benne Glorious (Morning Glory) overdrive pedál, Soldano SLO-100 erősítő és Mesa Boogie IR
  • Basszusgitár: Modo Bass ’60s P-Bass plugin
  • Szintetizátor: Arturia Analog Lab plugin, Funky Finger preset
  • Dobok: Guitar Pro dobhang
  • DAW: Reaper

Zárszó

Ha még nem halgattad meg, itt lehetőség: Folkisch!

A darab kottája (TAB) elérhető itt: https://ko-fi.com/s/b625ab12b6)

Köszönöm az érdeklődést!

Tags

#gitár #tab #zeneszerzés #házistúdió #Szólómánia

Read Next

Next Post

Previous Post