Still D.R.E. – rockosítva
Én próbáltam ellenálni. Tényleg megpróbáltam! De muszáj volt rágitároznom!
Kicsit nehezen indult, mert nem voltunk összehangolva. De nem az én gitárom volt a ludas! Kiderült, hogy a Still D.R.E. nem a 440 Hz-es „A” hanghoz igazodik, hanem 428 Hz-hez – ha úgy tekintjük, hogy a szám B♭-mollban van. (Sok tutorial szerint viszont A-moll.)
A felvétel egyébként egy munkahelyi meglepetéshez készült. Akkor az eredeti zenéhez játszottam hozzá, de aztán kedvem támadt tovább foglalkozni vele, és elkészítettem a zenei alapból a saját verziómat. Ez több kihívást is hozott magával: például a szinti plugineket át kellett hangolni, a dob pluginem hangja egyáltalán nem emlékeztetett a dalban szereplő dobra, és cselló plugineim sem voltak. Így nem is terveztem, hogy egy az egyben úgy szóljon, mint az eredeti – de a hangulatot, a karakteres hangzást igyekeztem megidézni.
Őszintén szólva, nem igazán hallgatok efféle előadókat. El is könyveltem magamban, hogy az ilyen számok géppel legyártott, anti-zenék. De az újralkotási folyamat meglepően tanulságos lett! Például biztosra vettem, hogy az alapakkordok szög-egyenesen jönnek a nyolcadokra. Aztán, amikor beírtam őket eszerint a MIDI szerkesztőbe és összevetettem az eredetivel, kiderült, hogy tévedtem! Az akkordok ritmusában ugyanis van egy kis eltolás, egy szvinges lüktetés – és ugyanez igaz a lábdobra is! Az is meglepett, hogy az akkordok nem a szokásos 8-4-4, hanem 8-3-5 elosztásban lettek feljátszva.
Még egy pillanatra visszatérve a lábdobhoz: mivel épp a napokban láttam néhány oktatóvideót a sidechain-ről, ebben a projektben ki is próbáltam. Lábdobbal vezérelt kompresszort raktam a gitár riff és a billentyű akkord sávokra – és meglepően jól működött!
A gitárhangzás, amit egyébként sokat használok a mindennapokban, nem igazán illett ebbe a zenei környezetbe. De némi EQ állítás után minden a helyére került, és szépen hallhatóvá vált!
A szólóban viszont csaltam kicsit. 😉 Ilyen hosszan, ebben a tempóban nem tudtam pontosan, szépen végigjátszani ezt a tapping motívumot. Ezért többszöröztem egy jól sikerült rövidebb szakaszt. Amúgy is ez volt a tervem, mivel úgy gondolom, hogy az eredeti zene is géppel ismételt motívumokra épül.
Ugyanez a logika adta az ötletet, hogy belevagdossak a szóló elejébe. Innen pedig egyenes út vezetett oda, hogy a videó megfelelő részeit is felszabdaljam. Végül a videósávokat egymásra vágva alakítottam ki azt a szaggatott mozgásos látványt, amitől az egy kamerás, szobai gitározós videó sokkal érdekesebb lett!
Eszközök
- Gitár: Music Man Silhouette
- Gitárhang: Headrush MX5 multi-effekt, benne Glorious (Morning Glory) overdrive pedál, Soldano SLO-100 erősítő és Mesa Boogie IR
- Billentyűk: Arturia Analog Lab plugin (Dance Piano preset) és numa Player plugin (She’s Lovely preset)
- Dob: SSD5.5 Free, rengeteg EQ-val
- DAW/Video Editor: Reaper
Zárszó
Ha csak most néznéd meg, itt találod: Dr. Dre – Still D.R.E., But it Rocks!
Tags
#gitár #zeneszerzés #házistúdió #zene #video