Bár a Drupal nem kezdőknek való tartalomkezelő, a jelenleg még béta állapotú 4.7 verzió sok újdonságot, könnyítést hoz az a php-ről és adatbázis kezelésről keveset tudó egyszerű felhasználó számára is. Ezekből szeretnék az alábbiakban szemezgetni a changelog és saját próbálgatásaim alapján.
Az egyik legnagyobb élményt a menü elemek létrehozásának, kezelésének újításai jelentették a számomra. Mostantól bármilyen tartalmat könnyedén hozzáadhatunk a navigációhoz, ugyanis a tartalom bevitelnél minden esetben megjelenik az erre szolgáló űrlap.
A fejlécben megjelenő elsődleges és másodlagos linkek általános szabályait a beállításoknál határozhatjuk meg, a tartalmukat (vagyis magukat a linkeket) a „menük” szekcióban módosíthatjuk. (Korábban ezt a sminkek általános beállításainál találtuk.)
Az új tartalmakat nem csak az előre definiált szótárak elemei szerint lehet kategorizálni, hanem szabadon választott tag-ek is írhatóak hozzájuk (mint a blogoknál). Ehhez előzőleg létre kell hozni egy olyan szótárat, amiben a „free tagging” beállítást választjuk, szótárelemek
megadása helyett.
Elérési álneveket már korábban is alkalmazhattunk, de eddig ezeket csak az admin menüből állíthattuk be. A 4.7.0 verziótól azonban az elérési álnevet is megadhatjuk rögtön a tartalom bevitelénél. Javítva Zila hozzászólása szerint.
A személyekhez (felhasználókhoz) kötődő üzenetküldési lehetőségen túl létrehozható egy általános üzenetküldő űrlap is. Itt kategóriákat állíthatunk be az üzenet jellegének meghatározására (pl. technikai kérdések, általános tájékoztatás), a kategóriákhoz pedig címzetteket rendelhetünk. Minimum egy kategóriát meg kell határoznunk, enélkül nem működik az űrlap. A menüben automatikusan létrejön egy link az üzenetküldő lapra, azonban mindaddig nem látszik, amíg nem engedélyezzük a megjelenését.
Az aggregátor támogatja az Atom forrásokat, illetve önálló RSS forrást hoz létre.
Különböző AJAX és JavaScript megoldások jelentek meg. Lehetővé vált az oldalrészek kinyitása, összezárása. A szövegmezők átméretezhetőek (a hozzászólásoknál is) és megjelent az automatikus kiegészítés egyes beviteli mezőknél.
A blokkokat – sminktől függően – nem csak a jobb és bal oldalsávba, hanem a tartalmi részbe, illetve a fej és láblécbe is elhelyezhetjük – ez persze „érdekes” megjelenést eredményezhet ad hoc alkalmazás esetén. :o)
Szeretném felhívni a figyelmet egy lehetséges problémára is. A 4.7.0 verziótól megváltozott a karakterek kezelése, emiatt telepítésnél ügyelni kell, hogy a Drupal számára UTF-8 kódolású adatbázist hozzunk létre.
Frissítésnél ugyancsak akadhatnak problémák, a követendő eljárásról remélhetőleg lesz majd leírás a magyar oldalon.
A felsorolást nyilván még lehetne folytatni, de ízelítőnek talán ennyi is elég. Remélhetőleg hamarosan megjelenik az RC és azt követően a végleges verzió is. Addig is érdemes meglátogatni a hivatalos oldalakat és próbálgatni az elérhető verziókat.