Nem állunk jól az információs társadalom építése és az infokommunikáció területén. Így lehet egy mondatban összefoglalni a Kék notesz 2006. című helyzetjelentés lényegét. A legtöbb területen változatlan, vagy roszabb a helyzet, mint egy évvel ezelőtt. Fejlődés csak elvétve tapasztalható. Pozitív példa az Internet előfizetések árának csökkenése, azonban Magyarország nemzetközi összehasonlításban még mindig a drágább országok közé tartozik és „az Internet a többi rendszeres havi háztartási kiadás viszonylatában jelentős tételnek bizonyul”.
Előrelépésként értékelhetnénk, hogy jelentősen nőtt a szélessávú előfizetések száma, azonban ez nem járt együtt az internet-használók számának növekedésével, ugyanis elsősorban a korábbi modemesek váltása hozta a szélessávú növekedést.
„A felnőtt lakosság körülbelül egyharmada számára mindennapi gyakorlattá vált az IKT eszközök elérése (…) míg körülbelül kétharmad úgy gondolja, számára semmi lényegeset nem nyújt a digitális világ.”
A helyzeten nem tudtak lényegesen változtatni a különböző állami programok, így például nem volt értékelhető hatása a talán legismertebb Sulinet Expressnek sem. Ez utóbbi állítást egyébként egy másik vizsgálat is megerősíti. (Magyar Hírlap 2006. 06. 06.)
A notesznek kissé méretes (19 A/4 formátumú oldal) kék pdf még számos egyéb adatot is tartalmaz, amiket hosszan lehet(ne) csemegézgetni. Ezt feltehetőleg meg is teszik majd a csütrötökön, június 8-án megrendezésre kerülő 7. Internethajó látogatói. Kérdés, hogy problémákon való közös rágódásnak lesz-e előremozdító hatása, vagy minden marad a régiben.